Zakup auta z komisu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego, bo komis samochodowy umożliwia jednoczesne zapoznanie się z wieloma ofertami, wgląd do dokumentacji pojazdów, a także w pełni profesjonalne doradztwo i wsparcie w podjęciu właściwej decyzji. Decydując się na zakup samochodu w komisie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Podpowiadamy więc, co powinieneś wiedzieć przed zakupem samochodu w komisie samochodowym, by nieco ułatwić przebieg transakcji.
Skąd się biorą auta w komisie samochodowym?
Zakup auta w komisie to poważna inwestycja. Warto wiedzieć więc, skąd pochodzą samochody, wystawione tutaj do sprzedaży. Wbrew pozorom, nie są to wyłącznie samochody od prywatnego sprzedającego, od którego autokomis pobiera prowizję. Jak się bowiem okazuje, niemalże każdy komis samochodowy Bydgoszcz oferuje również samochody odkupione od ich właścicieli, a także takie, które sprowadzone zostały spoza granic kraju.
Co więcej, komis może również zdecydować się na zakup pojazdu powypadkowego, które na ogół sprowadzane są z zagranicy. Kupując samochód w komisie należy także zdawać sobie sprawę z tego, że mógł on wcześniej należeć do przedstawiciela handlowego czy korporacji taksówkarskiej. Nic dziwnego, że przy wielu komisach działa warsztat samochodowy, choć warto również wykorzystać możliwość sprawdzenia samochodu w warsztacie położonym w nieco dalszej odległości lub też w wybranej stacji kontroli pojazdów. Koszt takich oględzin z pewnością nie będzie tak wysoki, jak zakup używanego samochodu od nieuczciwych sprzedawców.
Dlaczego warto kupić samochód z komisu?
Rozważając możliwość kupna samochodu używanego w komisie, warto również poznać zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim będzie to szeroka oferta, stanowiąca cały przekrój wtórnego rynku motoryzacyjnego. Właściciel komisu powinien również umożliwić szczegółowe oględziny auta tak, by potencjalny nabywca mógł poznać stan samochodu i wiedział o wadach, z jakimi będzie musiał się zmierzyć. Dużym atutem jest także historia szkód oraz dostęp do zweryfikowanej historii takiego samochodu. Kupując auto w takim miejscu, można również liczyć na wsparcie pracowników komisu, którzy gotowi są służyć radą, doświadczeniem i wiedzą niezbędną do tego, by transakcja kupna-sprzedaży pozostawiła po sobie wyłącznie dobre wspomnienia.
Zakup auta z komisu – gwarancja i rękojmia
Decydując się kupić auto w komisie, koniecznie warto również zapoznać się z zagadnieniami, związanymi z gwarancją i rękojmią. Zanim umowa sprzedaży zostanie sfinalizowana, kupujący powinien zostać poinformowany o wszystkich usterkach i wadach auta. I choć zakup używanego samochodu wiąże się z ryzykiem pojawienia się w przyszłości pewnych usterek, ukryte wady fizyczne mogą stać się podstawą reklamacji. Pośrednik odpowiada przede wszystkim za wady, o których wiedział, ale je zataił. Takie wady należy zgłosić najpóźniej do dwóch lat od dnia sprzedaży samochodu. Niektóre komisy oferują również gwarancję, czyli ubezpieczenie kosztów naprawy zakupionych tutaj samochodów.